Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terminsko tržiše". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
MEĐUNARODNA EKONOMIJA
SEMINARSKI RAD
TEMA: TERMINSKO TRŽIŠTE
SADRŽAJ
UVOD.................................................................................................................................3
DEFINISANJE POJMA TERMINSKOG TRŽIŠTA…….……………..….......………...5
POJAM, OBELEŽJA I VRSTE FJUČERSA………………...………………………....…5
POJAM, OBELEŽJA I VRSTE OPCIJA…….………………………………………….....6
KARAKTERISTIKE TRŽIŠTA FJUČERSA……….………………………………….....10
KARAKTERISTIKE TRŽIŠTA OPCIJA………………….………………………………12
LITERATURA…………………………………… …………………………………..14
UVOD
Na tržištu izvedenih hartija se načelno trguje svim izvedenim hartijama od vrednosti. Ipak, relativno najveći značaj ima trgovina fjučersima I opcijama koja se obavlja na tzv. Terminskim tržištima. Trgovina fjučersima I opcijama datira od davnina, ali savremena tržišta fjučersa nastaju sa nastankom Čikaške opcione berze 1848. Godine koja je nastala u sled potrebe rešavanja problema u trgovini žitaricama I omogućavanje njihove prodaje na neki termin u budućnosti po prethodno utvrđenoj ceni.
Slično fjučersima I nastanak opcija u savremenom smislu reči vezuje se za 19. Vek kada su ponuđene kupovne I prodajne opcije na akcije. Početkom 20. Veka u SAD Udruženje brokera I dilera prodajnim I kupovnim opcijama je stvorilo tržište opcijama.
Tokom poslednjih pedesetak godina fjučersi (Futures) i opcije zauzeli su svoje mesto na međunarodnom tržištu. Originalno fjučersi i opcije koristili su se na berzansku robu, a u ranim sedamdesetim počinje njihova primena i na finansijske instrumente. Valutni fjučersi doživljavaju ekspanziju padom Bretton Woods sistema fiksnih deviznih kurseva. Pad ovog sistema najavio je nove finansijske instrumente koji će se koristiti kao sredstva za smanjenje rizika u sve više i više nestabilnom okruženju.
Opcijama se trguje na terminskim tržištima. Terminska tržišta obavezuju učesnike u trgovini na određeno postupanje u budućnosti, koje podrazumeva da u tačno buduće vreme, može biti utvrđen dan i vremenski period u zavisnosti od vrste ugovora, da jedna ugovorna strana isporuči aktivu koja je predmet ugovora, a druga strana plati ugovoreni novčani iznos. Ugovoreni novčani iznos za koji se vrši isporuka ugovorene aktive, predstavlja terminsku cenu, koja odgovara odnosu ponude i tražnje na terminskom tržištu. Ugovor koji se zaključuje na terminskom tržištu predstavlja na neki način opkladu između učesnika u trgovini u vezi sa budućim kretanjem aktive sa kojom se trguje. Način trgovine koji je karakterističan za terminska tržišta pružaju mogućnost učesnicima da se prilikom svojih investicionih ulaganja zaštite od neželjenih kretanja cena na tekućem tržištu i na taj način u svoju investicionu odluku ugrade očekivanu razliku između kretanja cena na tekućem i terminskom tržištu.
Jedna od podela daje finansijskom tržištu karakter terminskog tržišta (forward market) čije operacije uključuju odloženo izvršavanje obaveza prodavaca ili kupaca. U ovom slučaju, učesnici u trgovini se obavezuju na određeno postupanje u budućnosti, imajući u vidu pretpostavljeni odnos ponude i tražnje.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!